Astaksantyna

Astaksantyna jest porównywalna do beta-karotenu, jednak w strukturze i działaniu antyoksydacyjnym znacznie się różni. Działa dziesięć razy silniej niż beta-karoten i ponad pięćset razy mocniej niż witamina E. Przejście „bariery krew-mózg” oznacza, że jej antyoksydacyjne działanie obejmuje mózg i centralny układ nerwowy.

 

Astaksantyna to ksantofilowy pigment Alg Haematococcus Pluvialis, który nadaje charakterystyczny kolor między innymi łososiom, krewetkom a także krylom.

 

Działanie astaksantyny:

 

  • Zwalcza wolne rodniki, chroni wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3) przed utlenianiem do nadtlenków. Przyczynia się do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu (LDL) we krwi i jednocześnie zwiększenia poziomu dobrego cholesterolu (HDL).
  • Chroni czerwone ciałka krwi transportujące tlen do organów całego ciała i wspomaga proces oddychania komórek. Wpływa na utrzymanie wysokiej wydajności mięśni oraz przyspiesza proces ich regeneracji po wysiłku fizycznym
  • Opóźnia procesy starzenia organizmu
  • Chroni skórę przed promieniami UV. Astaksantyna wchodzi obecnie w skład nowej generacji produktów kosmetycznych służących do opalania i do nadawania skórze zdrowego opalonego wyglądu,